Nehir İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi

0 (216) 576 68 33

info@nehirisgm.com

İnönü Mh. Kartal Cd. No: 48/A

Ataşehir - İstanbul

 P.tesi - Cuma 08:30 - 18:30

Cumartesi 08:30 - 16:00

Zararlılarla Mücadele

Zararlılarla Mücadele

İs sağlığı ve güvenliği kapsamında işverenlerin işyerlerinde dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de İSG hijyeni hizmetleri olmalıdır. Zira, çalışanların özellikle de kantin, duş, yemekhane, yatakhane ve tuvalet gibi ortak olarak kullanmış olduğu pek çok alan, hijyenik bir hakimiyet sağlanmadığı takdirde birbirinden farklı bulaşıcı hastalığı da beraberinde getirmektedir. Öyle ki pek çok meslek hastalığının detaylı bir İSG hijyeni hizmetleri sağlanamadığından dolayı meydana geldiği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı da işyerlerinin senenin belirli dönemlerinde İSG hijyeni hizmetleri aşamalarını mevcut çalışma alanlarının içerisine entegre etmeleri zorunludur. Bu hususun sistemli bir şekilde gerçekleştirilmesi de, iş ve işçi sağlığınıa eş zamanlı olarak olumlu etkiler gösterecektir. Bu etkileri göz önünde bulundurarak mevcut hizmetleri şu şekilde başlıklandırabiliriz;

HAŞERE İLE MÜCADELEYE YÖNELİK BİYOSİDAL UYGULAMA

İşyerlerinde oluşan haşerelerin önüne geçilebilmesi adına senenin belirli dönemlerinde haşere ile mücadeleye yönelik biyosidal uygulama yapılmalıdır. Bu uygulamanın hem işyerinin hijyenik açıdan elde etmesi gereken itibarı, hem de çalışanların sağlıksal olarak güvenliğinin sağlanılması adında büyük önemi vardır. Tabii bu önem doğrultusunda da kullanılan ilaçlarında, insan sağlığına asla zarar vermeyecek markalar arasından seçilmesi büyük önem arz etmektedir.

FABRİKALARA YÖNELİK BACA TEMİZLİĞİ

Günün her saatinde işleyişini sürdürmekte olan fabrikaların baca temizliği de ayrı bir önem taşımaktadır. Öyle ki en az iki ayda bir gerçekleştirilmesi zorunlu olan bu temizlikler sayesinde, fabrikalarda oluşabilecek yangınlarında önüne rahatlıkla geçilmektedir. Bu sebepten dolayı da bu hizmetlerin sistemli bir şekilde işyerlerine uygulanması şarttır.

RESTAURANTLARA YÖNELİK YAĞLI KANAL TEMİZLİĞİ

Restauranrtlarda özellikle de mutfak temizliği esnasında gerçekleştirilen bulaşık aşamalarından dolayı, kanalların donmuş ve birikmiş yağlar yüzünden tıkanma riskleri bir hayli fazladır. Bu sebepten dolayı da belirli dönemlerde bu tarz hijyenik aşamalarında düzenli olarak gerçekleştirilmesinde fayda görülmektedir.

SU DEPOSU DEZENFEKSİYONU

Pek çok büyük işyerinde zorunlu olarak bulunan su deposunun, belirli dönemlerde dezenfekte edilmesi şarttır. Ki olası su kesintileri esnasında kullanılan suyun hastalık ve mikrop bulaştırma ihtimalleri bu sayede tamamen ortadan kalkabilecektir.