Nehir İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi

İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İş yerlerinde işçi sağlığı her zaman ön planda tutulmak zorundadır. Özellikle de tehlike arz eden kurum ve kuruluşlar işçi alım esnasında ve belirli aralıklarda pek çok çalışanını işyeri hekimi tarafından belli başlı kontrollere tutmak zorundadır. Bu kontroller akabinde de iş yeri hekimin herhangi bir kurum içerisinde ki önemi ve sorumluluklarına değinmek isteriz. Öncelikle iş yeri hekimini kısaca tanımlayacak olursak şayet; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belgelendirilmiş kişilere işyeri hekimi denmektedir. Tabii her önüne gelen doktorunda hızlı bir şekilde bu hekimlik türünü yapmaya başlayacağını söyleyemeyiz. Mevcut bakanlıktan alınması zorunlu eğitimlerin sonrasında yine bakanlığın yapacağı sınavdan başarıyla geçerek İşyeri Hekimliği sertifikasına hak kazananlar bu mesleği uygulamaya başlayacaktır. İş ve işçi sağlığı ile güvenliğinin son zamanlarda çok daha fazla üzerinde durulmaya başlandığını göz önünde bulundurduğumuzda, işyeri hekimi mevcut görevlerinin de daha fazla artış göstereceğini söyleyebiliriz. Özellikle de işe alım esnasında bir nevi son sözü söylecek olan kişi konumun sahibidir bu hekimler ve bu sebepten dolayı da mutlaka kendilerinde ki sorumluluğu dikkate almalılar. Nitekim, iyi bir iş yeri hekiminin belli başlı sorumlulukları da mutlaka göz önünde bulundurması şarttır. Öyle ki bu hekimler iş yerinde ki çalışma şartları ve işçi sağlığı adına sürekli gözetim yapmalıdırlar. Bunun yanı sıra iş yeri hekiminin diğer görevlerini de şu şekilde sıralamamız mümkündür;

  •     İşçinin aktif olarak kullanmakta olduğu kantin, yemekhane, soyunma odası, duş ve tuvaletlerinin rutin olarak kontrollerinin yapılıp sağlık şartlarına uygunluğunun test edilmesi.
  •     İş yerinde ki risk değerlendirilmeleri kapsamında yapılan çalışmalarda yer almaktadır.
  •     Başta gece vardiyaları olmak üzere bütün çalışanlarına belirli dönem aralıklarıyla sağlık kontrolleri yapmaktadır.
  •     Çalışanlarına işçi sağılığı ve genel sağlık bakımları konusunda fırsat buldukça küçük çaplı eğitimlerde bulunmaktadır.
  •     İş kazaları ve meslek hastalıklarının mümkün oldukça en aza indirilmesi adına belli başlı çalışmalarda bulunur.
  •     Gelişmekte olan teknolojiyi sağlık bakımından iş yerine adapte edebilmek adına araştırmalarda bulunur.