Nehir İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi

Elektrik Denetimi Hizmetleri

Elektrik Denetimi Hizmetleri

İş yerlerinde sağlanılması zorunlu olan elektrik tesisatı gibi pek çok önemli husus, güvenilir elektrik hizmetleri sunmakta olan yetkililer tarafından gerçekleştirilmelidir. Özellikle de büyük iş makineleri ile faaliyetlerini sürdürmekte olan pek çok işyeri için elektrik hizmetleri bir hayli fazla önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı da, elektrik hizmetleri kapsamında en ince ayrıntısına kadar dikkat unsuru ön planda tutulmalıdır. Bu sebepte dolayı da iş yerlerinizde ki elektrik tesisat güvenliğini iş yeri güvenliği uzmanı kontrolünde rahatlıkla sağlayabilme olanağınız bulunmaktadır. Bu olanak sayesinde de geçmiş yıllara oranla çok daha sistemli ve bir o kadar da güvenilir bir iş ağı oluşturabilirsiniz. Elektrik hizmetleri kapsamında mevcut kategorilerde şu şekildedir;

TOPRAKLAMA RAPORU

Topraklama raporu elektrikli işletme araçlarının aktif olmayan metal kısımlarının bir iletken üzerinden toprakla birleştirilmesidir. Toprakla olan bağlantısının çeşitli şekillerde ki topraklayıcılarla sağlanmış olduğu bu aşamada, olası bir elektrik kaçağından çıkabilecek yangın felaketlerinin tamamen önüne geçilebilmektedir. Bu sebepten dolayı da topraklama raporu senenin belirli dönemlerinde mutlaka güncellenerek yapılmalıdır.

KAÇAK AKIM KONTROLLERİ

İşletmelerde mevcut çalışma merkezine ve binasına girecek olan kaçak akım kontrollerinin yapılmasıdır. Bu durumda kaçak akım rolesi adı verilen bir cihaz ile gerçekleşebilmektedir. Kaçak akımlardan kaynaklı yangın ya da maddi zararların da önüne bu şekilde çok daha hızlıca geçelebilme ihtimali bulunmaktadır.

İÇ TESİSAT UYGUNLUK RAPORU

Özellikle de elektrik akışını sağlayan priz ve kabloların güvenilirliği ya da yıpranmış seviyesini kontrol edip işleyen bu rapor sayesinde, iç elektrik tesisatının mevcut işyerine olan uygunluğu test edilmektedir. Bu raporlama dahilinde de yangın çıkma risklerinin analizleri de sistemli bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

AYDINLATMA ÖLÇÜMLER

Son olarak elektrik hizmetleri kapsamında aydınlatma ölçümler hususuna da değinmek isteriz. Özellikle de bu husus; çalışanların iş ergonomikliği açısından büyük önem arz etmekle birlikte, elektrik kaçaklarının da önüne geçmeyi başarmaktadır.

Yukarıda bahsedilen tüm bu elektrik hizmetleri detayları sayesinde de, çok daha rahat bir iş güvenliği elde edilebilir. Bu sebepten dolayı da iş yerinizde ki can ve mal güvenliği için mutlaka bu hizmetlerden yararlanmalısınız.