Nehir İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi

Ortam ve Maruziyet Ölçümleri

Ortam ve Maruziyet Ölçümleri

İşverenler işyerlerinde bulunan, kullanılan ya da herhangi bir şekilde işlem gören bütün maddelerden ve çalışma ortamı koşullarından oluşabilecek her türlü tehlikeden çalışanlarını korumak zorundadır. Bu zorundalık dahilinde de ortam ve maruziyet ölçümleri pek çok açıdan iş güvenliği için büyük bir ayrıcalıklı ile kolaylık sağlayabilmektedir. Bu sebepten dolayı da ortam ve maruziyet ölçümleri ile aşamalarını senenin belirli dönemlerinde sürekli tekrarlayarak yaptırılmasında yarar görülmektedir. Bu doğrultuda da ortam ve maruziyet ölçümleri kapsamında; iş hijyeni ölümleri, risk değerlendirilmesi, iş yeri hekimi ve sağlık personeli konrtolü gibi pek çok hijyenik ve güvenilirlik arz eden test ve analizler yapılmaktadır. Bu ölçümleri de şu başlıklar eşliğinde genişleterek açıklayabiliriz;

GÜRÜLTÜ

İşyeri çalışma koşullarında ki gürültü oranı her daim dikkatli ve dengeli bir sistem içerisinde kontrol edilmelidir. Ki bu durum hem çalışanların, hem de işyeri çevresinde yaşayanların sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda da işe alımlarda ki işçilerin sağlık kontrolünden tutup da, gürültü yapan makinelerin kontrol ve bakımlarına kadar her türlü hususa dikkat edilme zorunluluğu bulunmaktadır.

AYDINLATMA

Aydınlatma sistemi ölçümleri işyerlerinde her daim yapılmak zorundadır. Özellikle de kapalı alanlarda gerçekleştirilmekte olan iş akışlarında bu ölçümler sayesinde çok daha olumlu reaksiyonlar elde edilebilir.

TOZ

Uygulanacak olan toz ölçümü sayesinde, toz ve kimyasal maddelerin etkisinde oluşabilecek iş hastalıklarının analizi rahatlıkla yapılacaktır. Keza, çalışanların daha sağlıklı bir iş hayatı elde edebilmesi adına bu ölçümlerin düzenli olarak belirli dönemlerde gerçekleştirilmesi şarttır.

ORGANİK VE İNORGANİK GAZ

Olası felaketlerin önüne geçebilmek adına, gaz kontrollerinin de belirli dönemlerde mutlaka gerçekleştirilmesi şarttır.

Tüm bu ölçümlerle birlikte son olarak termal konfor hususunun da düzenli bir şekilde ölçülmesi gerektiğini bilmenizi isteriz.

İş güvenliği kapsamında yukarıda bahsedilen tüm aşamalar sayesinde de, çok daha sistemli bir şekilde iş güvenliği sağlama başarısı elde edilecektir. Bu sebepten dolayı da, bu tarz ölçümlerin belirli dönemler içerisinde mutlaka gerçekleştirilmesinde fayda görülmektedir. Önce işçi sağlığı ve iş güvenliği için ortam ve maruziyet ölçümleri mutlaka dikkate alınmalıdır.